Paslı Zıpzıp (Erynnis tages)

Paslı Zıpzıp (Erynnis tages) Türkiye Dağılım Haritası

Son Güncelleme: Cumartesi, 29 Ocak, 2022 - 19:14 - Kaynaklar: A.Koçak + Trakel.org + Adamer Kelebek + Kelebek Türk
Sınıflandırma
İngilizce İsimlendirme: 
Dingy Skipper
Üst Familya: 
Alt Familya: 
Kabile: 
Cins: 
Açıklama / Genel Bilgiler

Paslı Zıpzıp (Erynnis tages)

Küçük ve yaygın bir türümüzdür. Kanat üstün koyu gri kahverengidir. Her iki kanatta da beyaz nokta dizisi bulunur. Bu adı almasında pas rengine sahip olması rol oynar.

Paslı zıpzıp küçük ve göze çarpmayan bir kelebektir. Yumurtalarını körigen (Coronilla varia), katırkuyruğu (Hippocrepis communis), gazelboynuzu (Lotus corniculatus) gibi baklagil bitkilerin yapraklarına bırakırlar ve genelde bu bitkilerin boş arazi yakınlarında büyüyenlerini seçerler. Tırtılları, tam yetişkinliğe varıncaya kadar yaşayacakları ve beslenecekleri, larval besin bitkisinin yapraklarını kullanarak tüp şeklinde, kendilerini çevreleyecek küçük barınaklar yaparlar. Ardından, kışı geçirecekleri daha güçlü bir barınak inşa ederler. Sonbaharda, daha fazla beslenmeden, ya barınakta ya da yosun tabakasında pupa evrelerini geçirirler. Yetişkin kelebek ise genelde dağ mayasıl otunda (Ajuga spp.) bulunur ve çiçekleri dolaşırken kolayca gözlemlenir. Paslı zıpzıp çoğunlukla senede tek yavru verir fakat bazen küçük bir kısmı da olsa ikinci yavru verdiği de olur.

RAKIM: 2000 metre yüksekliğe kadar görülür.

HABİTAT: Kayalık çayırlar, çiçekli dağ yamaçları, orman kenarları, terk edilmiş ve bozuk araziler gözlemlendiği yerlerdir.

BESİN BİTKİLERİ: Renkli burçak (Coronilla varia), atnalı fiğ (Hippocrepis comosa) ve  diğer baklagiller (Fabeceae).