Zeytuni Zıpzıp (Pyrgus serratulae (Rambur, 1839))

Zeytuni Zıpzıp (Pyrgus serratulae (Rambur, 1839)) Türkiye Dağılım Haritası

Son Güncelleme: Cumartesi, 13 Mayıs, 2023 - 00:11 - Kaynaklar: A.Koçak + Trakel.org + Adamer Kelebek + Kelebek Türk
Açıklama / Genel Bilgiler
Türe Ait Genel Özellikler

Zeytuni Zıpzıp (Pyrgus serratulae (Rambur, 1839))

Uçuş Dönemi, Haziran, Temmuz, Ağustos.

Kanat Açıklığı, 27-29 mm; Larvalar Başparmak otları (Potentilla) üzerinde beslenir.

Erkekler ve dişiler benzer desenleme ve renklenme gösterir. Ön ve arka kanat üzeri koyu kahverengidir ve ön kanat bazal bölgesinde yoğun olmak üzere sarı pullar bulunur. Ön kanat üzerindeki bantları oluşturan benekler beyazdır, ancak arka kanat üzerindeki benekler ise silik kirli beyazdır. Arka kanat alt zemini zeytuni yeşildir ve büyük beyaz benekler dikkat çekicidir.

Kelebekleri orman açıklıkları, açık yamaçlar, vadi yamaçları ve çayırlık sahalarda görmek mümkündür.

Diğer Özellikler
...
Sinonim ve Kombinasyonlar Taksonomist
Hesperia serratulae Rambur, 1839 
Pyrgus caecus Freyer, 1846
Hesperia alveiformis Warren, 1926 
Hesperia balcanica Warren, 1926 
Hesperia clarissima Heinrich, 1938 
Hesperia fragilis Verity, 1925 
Hesperia latealbata Verity, 1925 
Hesperia magnagallica Verity, 1931 
Hesperia nigra Hoffmann, 1914 
Hesperia planorum Verity, 1925 
Hesperia plurisignata Silbernagel, 1846 
Hesperia tarasoides Höfner, 1897 
Pyrgus arvernensis Picard, 1948 
Pyrgus bourgognei Picard, 1948 
Syrichthus minor Oberthür, 1910 
Hesperia extensa Warren, 1920 (Belirsiz)
Hesperia occidentalis Lucas, 1910 (Belirsiz)
Hesperia ochracea Reverdin, 1912 (Belirsiz)
Hesperia restricta Hoffmann, 1914 (Belirsiz)
Alttürler Taksonomist
Pyrgus serratulae alveoides Staudinger, 1901
Pyrgus serratulae balcanica (Warren, 1926)
Pyrgus serratulae caecus Freyer, 1852
Pyrgus serratulae gricescens Alberti, 1970
Pyrgus serratulae kotschi Alberti, 1957
Pyrgus serratulae major Staudinger, 1879
Pyrgus serratulae shukshini Korshunov & Ivonin, 1996
Pyrgus serratulae uralensis Warren, 1926
Dünya Dağılımı
Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Beyaz Rusya (Belarus), İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Estonya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, Kazakistan, Lübnan, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Makedonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Virjin Adaları, Yugoslavya, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak, Çin Halk Cumhuriyeti, Bhutan
Palearktik Bölge Dağılımı
Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Beyaz Rusya (Belarus), İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Estonya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, Kazakistan, Lübnan, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Makedonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovakya, Slovenya, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Yugoslavya, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak, Çin Halk Cumhuriyeti
Türkiye Dağılımı
Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çanakkale, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır

Literatür

  • Baytaş, A. (2019). Türkiye’nin Kelebekleri; Arazi Rehberi.
  • Hesselbarth, G., Van Oorschot, H., & Wagener, S. (1995). Die Tagfalter der Türkei. Band 2. Nymphalidae. Selbsterverlag Sigbert Wagener, Bocholt, Germany.
  • Karaçetin, E., & Welch, H. J. (2011). TUrkiye'deki kelebeklerin kirmizi kitabi. Ankara: Doga Koruma Merkezi. Ankara, Turkiye, 124.
  • Koçak, A. Ö., & Kemal, M. (2018). A synonymous and distributional list of the species of the Lepidoptera of Turkey. Centre for Entomological Studies, Memoirs, 8, 1-487.

Dış Bağlantılar

 

 
Haritalar/Fotoğraflar
Sınıflandırma
İngilizce İsimlendirme: 
Olive Skipper
Üst Familya (Superfamily): 
Familya (Family): 
Alt Familya (Subfamily): 
Kabile (Tribe): 
Cins (Genus): 
Taksonomist: 
Endemizm: 
Koruma Statüsü: 
Kanat Altı Renkleri: 
Kanat Üstü Renkleri: 

İçeriklerde Sık Kullanılan Terimler

*Alttür (Subspecies): Türün diğer alt birimlerinden taksonomik olarak farklı, coğrafik olarak sınırlandırılmış, aralarında gen alışverişi olan bölgesel bir topluluk.
*Cins: Birbirine benzer türlerin toplandığı taksonomik kategori. Cins isimleri daima büyük harfle başlar ve italik olarak yazılır. İtalik yazma şansı yoksa altı çizili olarak yazılır. Örn: Polyommatus.
*Dimorfizm: Bir populasyonda morfolojik olarak iki tipin var oluşu.
*Ekolojik Yalıtım (Ekolojik İzolasyon): Aynı yerde yaşayan bir populasyonun kısımları arasında ekolojik nedenlerden dolayı eşeysel yalıt ımın oluşu.
*Eşeysel Dimorfizm: Erkekle dişi arasındaki yapısal farklılık.
*Fenon: Fenotipik olarak birbirine benzeyen örneklerden biri.
*Fenotip: Çevre faktörlerinin etkisiyle belirli sınırlar içinde değişebilen (reaksiyon normu), genotipin meydana getirdiği özelliklerin tümü (çoğunlukla bir bireyin görünüşü).
*Holotip: Üzerinde ilk defa özgül tanımlanmanın yapıldığı (yayınlanmış olmalıdır) va da İndikasyonla verilmiş olan, nominal taksonun tek bir bireyi.
*İkiztür (Siblingspecies): Üreme bakımından ya lıtılmış ; fakat yapısal olarak birbirine benzeyen türler.
*Katalog: Literatüre dayanılarak. belirli bir taksona ait isimlerin ve kaynakların liste halinde verilmesi.
*Kontrol Listesi (Çekliste): Kolleksiyonların düzenlenmesinde yardımcı olmak için, bir grubun taksonlarının bir düzen içinde verilmesi.
*Morfolojik Özellik: Bir organizmanın dış görünümündeki yapısal özelliklerdir. Bu özellikler, bir organizmanın türünü belirlemek, filogenetik ilişkileri anlamak ve evrimsel tarihi anlamak için kullanılabilir. Organizmanın anatomisi, fizyolojisi, histolojisi, embriyolojisi, sistematiği ve taksonomisi gibi birçok farklı alanda önemlidir. Örneğin, kelebeklerin anten yapısı, kanat şekli, bacak yapısı ve renklenme özellikleri gibi morfolojik özellikleri, kelebek türlerinin tanınmasına yardımcı olabilir.
*Nomenklatür: İsimler sistemi.
*Polimorfizm: Bir populasyondaki gen ve fenotip çeşitliliği.
*Sintip (Syntypus): Holotipi ayrılmamış bir tip serisi içerisinde, örneklerin herbirine verilen isim.
*Sinonim (Synonym = Eşad): Aynı taksona birden fazla verilen isimlerin herbiri. Bunlardan eski olanı, yani ilk verileni taksonun geçerli ismi olarak kullanılır.
*Taksan (Taxon; Çoğulu Taxa): Belirli bir kategori içine sokulabilecek ve yeni bir isim verilebilecek kadar fark gösteren taksonomik bir grup. Örneğin: Papilio machaon (tür kategorisinde takson), Papilio (cins kategorisinde takson), Papilionidae (familya kategorisinde takson).
*Tanım (Description): Taksonomide bir taksonun ya da örneğin, sınırlarını ortaya koymaksızın, diğer taksonlarla ayırımını net olarak belirtmeksizin, özelliklerinin verilmesidir.
*Teşhis (Determination): Bir bireyin taksonomik olarak tesbiti.
*Teşhis Anahtarı: Taksonları birbirlerinden kolayca ayırtedebilmek için, belirli bir sisteme göre düzenlenmiş karakter dizinleri.
*Tip (Typus): Bir taksana ismini veren bir örnek.
*Tip Lokalitesi (Locus Typicus): Neotip, lektotip ya da holotipin toplanmış olduğu yer.
*Varyasyon: Kalıtsal olan değişinimler.
*Yerel İsim: Bir taksonun o bölgedeki (yöresel) ismi. Nomenklatür (bilimsel isimlendirme) bakımından önemsizdir.
*Yöresel İsim: Bir taksonun o dildeki ismi.

Her sistematik taksonun sonunda o taksonu ilk defa tanımlayan bilim adamının ismi ve çoğunlukla yayınlandığı tarih bulunur. Örneğin, Pezotettix anatolica Uvarov, 1934. Tarih bir virgül ile yazardan ayrılır. Tanınmış sistematikçilerin ismi kısaltılmış olarak kullanılabilir. Örneğin. Linneus. Linn. olarak. Eğer yazar ismi tarih ile birlikte ya da sadece yazar ismi olarak bir parantez içine alınmış ise. bu, tanımlanan türün bir zamanlar (tür tanımlandığı zaman ya da daha sonra) başka bir cinse bağlı olduğunu gösterir. Örneğin, Rammepodisma natoliae (Ramme, 1939); natoliae tür ismi bir zamanlar Micropodisma'ya bağlıydı, daha sonra cins değişikliği yapılmıştır. Tercihen bu parantezden sonra revizyonu yapanın ismi kullanılır. Örneğin Rammepodisma natoliae (Ramme, 1939) Weidner, 1969.

Büyük baş harfle yazılmış italik bir isim (tek bir kelime) cinsi gösterir; eğer, sonuna 'sp.' gelirse o cinse ait bir türü, 'spp.' gelirse o cinse ait türleri ifade eder. Örneğin Gompus sp. (bir türü), Gomphus spp. (cinse ait türleri). Aynı durum alttürler için de geçerlidir. Örneğin subsp.; subspp. kullanılır. “ssp.” de aynı zamanda alt türleri belirtmek için kullanılmaktadır.