Rebel'in Korubenisi (Phengaris rebeli)

Haritalar/Fotoğraflar
Kelebek/Tırtıl/Pupa Fotoğrafları: 
Rebel'in Korubenisi
Sınıflandırma
Açıklama / Genel Bilgiler

Rebel'in Korubenisi (Phengaris rebeli) Erkeklerin kanat üstü koyu mavi olup dar siyah kenar bandı vardır. Kanat altı kızılımtrak, bejimsi mavidir. Dişilerin kanat üstü, bazal bölge mavi olmak üzere kahverengidir. Ön kanat üstünde çoğu kez siyah benekler bulunabilmektedir. M. alcon'dan ayırmak çok güç ve hatta imkansız gibidir. Bazı yazarlar her ikisini türdeş görmektedirler. Buna karşın iki tür herşeyiyle aynı değildir. Zira M. rebelii başta yıldız censiyan (Gentiana cruciata) olmak üzere Alman censiyanı (Gentianella germanica) ve sarı censiyan (Gentiana lutea) gibi küçük censiyanların yetiştiği kuru yerleri severken M. alcon'lar (Gentiana pneumonanthe) bulunan daha nemli alanları severler. Özellikle çiçeklenme dönemindeki yıldız censiyanları saptamak ve üzerindeki yumurtaları incelemek önemlidir.

P. rebeli, öncelikli koruma statüsüne sahip olduğu ve 2000 yılında IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi tarafından "duyarlı-savunmasız (VU-Vulnerable)" olarak sınıflandırıldığı için Avrupa'da titizlikle incelenmiştir. İlk olarak IUCN'nin dikkatine sunulmuş ve 1986'da IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'nde listelenmiştir. Tür, popülasyonu son 25 yılda % 20-50 oranında azaldığı ve en azından nesli tükendiği için "savunmasız" olarak sınıflandırılmıştır. Bu türün şiddetli nüfus azalmasının nedenlerinin tarımsal arazi kullanım değişiklikleri, kapsamlı yönetimin terk edilmesi ve ormansızlaşma olduğu düşünülmektedir. Gıda bitkisi Gentiana Cruciata'nın yaşam alanı azaldıkça P. rebeli popülasyonu da azalır.

Bunların yanında P.rebeli ile koloni karınca türü Myrmica schencki arası yaşam döngüsü ilişkisinden dolayı karınca popülasyonu ve varlığı bu tür açısından hayati önem taşımaktadır.

Görüldüğü Aylar: 
Kanat Altı Renkleri: 
Kanat Üstü Renkleri: