Çokgözlü Menekşemavisi (Polyommatus thersites (Cantener, 1835))

Çokgözlü Menekşemavisi (Polyommatus thersites (Cantener, 1835)) Türkiye Dağılım Haritası

Son Güncelleme: Pazar, 29 Ekim, 2023 - 23:22 - Kaynaklar: A.Koçak + Trakel.org + Adamer Kelebek + Kelebek Türk
Lokman BAŞ
Açıklama / Genel Bilgiler
Türe Ait Genel Özellikler

Çokgözlü Menekşemavisi - Chapman's Blue (Polyommatus (s.str. (Thersitesia)) thersites (Cantener, 1835))

Kanat Uzunluğu: 1,6 cm

Tanımlama ve Teşhis Anahtarı: Erkek, kanat üstü görünüşüyle Çokgözlü Mavi'den ayırt edilemez; bu kelebekte ön kanadın bazal bölgesinde minik bir stigma (siyah bir çizgi) varsa da sadece (ve belki) eğik bir açıdan bakılırsa göze çarpabilir. Bazen dişinin her iki kahverengi kanadında da turuncu kenar alt benekleri bulunur; arka kanatta ayrıca siyah kenar benekleri vardır. Kanatların alt yüzü de Çokgözlü Mavi'ye benzer, ama ön kanatta siyah bazal benekler bulunmaz ve zemin rengi çoğunlukla açık kırmızımsı kahverengidir. Arka kanat alt yüzündeki turuncu kenar alt benekleri genellikle oldukça canlı ve üçgen şeklindedir (birçok Çokgözlü Mavi'de bu benekler daha yuvarlak olur).

Uçuş Dönemi: Mayıs başı-haziran başı, temmuz ortası-ağustos başı ve eylül; yüksek bölgelerde haziran sonu-ağustos ortası.

Yaşam Alanı (Habitat): Başta bozkırlar ve kayalık yerlerdeki çiçekli çayırlar.

Myrmica, Tapinoma, Lasius cinsi karıncalarla larvaları ilişki içindedir.

Besin Bitkileri
Onobrychis viciifolia, Onobrychis caput-galli, Onobrychis peduncularis
Sinonim ve Kombinasyonlar Taksonomist
Plebecula thersites Cantener, 1834
Argus alexius (Freyer, [1858])
Polyommatus chapmani Ball,1914
Polyommatus meridiana Verity,1919
Alttürler Taksonomist
Polyommatus thersites anticoglomerata Cabeau, 1931
Polyommatus thersites ardavdana Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites centro Chapman, 1912
Polyommatus thersites ferdinandi de Sagarra, 1927
Polyommatus thersites gandzhana Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites hypanica Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites interjecta Verity, 1919
Polyommatus thersites josephina de Sagarra, 1924
Polyommatus thersites karatschaica Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites ketshevana Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites meridiana Verity, 1919
Polyommatus thersites microrientalis Verity, 1935
Polyommatus thersites narzana Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites orientis (Sheljuzhko, 1928)
Polyommatus thersites orientis Sheljuzhko, 1928
Polyommatus thersites pergrata Szabó, 1956
Polyommatus thersites posttheristes Verity, 1934
Polyommatus thersites pseudomicrorientalis Verity, 1935
Polyommatus thersites rjabovi Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites sheljuzhkoiana Obraztsov, 1936
Polyommatus thersites zhicharevi Obraztsov, 1936
Dünya Dağılımı
Azerbaycan, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Beyaz Rusya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, İran, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Fas, Makedonya, Moğolistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovenya, Suriye, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Yugoslavya, Tian Shan Dağları, Gürcistan, Fas
Türkiye Dağılımı
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce

Literatür

  • Baytaş, A. (2019). Türkiye’nin Kelebekleri; Arazi Rehberi.
  • Hesselbarth, G., Van Oorschot, H., & Wagener, S. (1995). Die Tagfalter der Türkei. Band 2. Nymphalidae. Selbsterverlag Sigbert Wagener, Bocholt, Germany.
  • Karaçetin, E., & Welch, H. J. (2011). TUrkiye'deki kelebeklerin kirmizi kitabi. Ankara: Doga Koruma Merkezi. Ankara, Turkiye, 124.
  • Koçak, A. Ö., & Kemal, M. (2018). A synonymous and distributional list of the species of the Lepidoptera of Turkey. Centre for Entomological Studies, Memoirs, 8, 1-487.

Dış Bağlantılar

 

Haritalar/Fotoğraflar
Sınıflandırma
İngilizce İsimlendirme: 
Chapman's Blue
Üst Familya (Superfamily): 
Kabile (Tribe): 
Cins (Genus): 
Kanat Altı Renkleri: 
Kanat Üstü Renkleri: 

İçeriklerde Sık Kullanılan Terimler

*Alttür (Subspecies): Türün diğer alt birimlerinden taksonomik olarak farklı, coğrafik olarak sınırlandırılmış, aralarında gen alışverişi olan bölgesel bir topluluk.
*Cins: Birbirine benzer türlerin toplandığı taksonomik kategori. Cins isimleri daima büyük harfle başlar ve italik olarak yazılır. İtalik yazma şansı yoksa altı çizili olarak yazılır. Örn: Polyommatus.
*Dimorfizm: Bir populasyonda morfolojik olarak iki tipin var oluşu.
*Ekolojik Yalıtım (Ekolojik İzolasyon): Aynı yerde yaşayan bir populasyonun kısımları arasında ekolojik nedenlerden dolayı eşeysel yalıt ımın oluşu.
*Eşeysel Dimorfizm: Erkekle dişi arasındaki yapısal farklılık.
*Fenon: Fenotipik olarak birbirine benzeyen örneklerden biri.
*Fenotip: Çevre faktörlerinin etkisiyle belirli sınırlar içinde değişebilen (reaksiyon normu), genotipin meydana getirdiği özelliklerin tümü (çoğunlukla bir bireyin görünüşü).
*Holotip: Üzerinde ilk defa özgül tanımlanmanın yapıldığı (yayınlanmış olmalıdır) va da İndikasyonla verilmiş olan, nominal taksonun tek bir bireyi.
*İkiztür (Siblingspecies): Üreme bakımından ya lıtılmış ; fakat yapısal olarak birbirine benzeyen türler.
*Katalog: Literatüre dayanılarak. belirli bir taksona ait isimlerin ve kaynakların liste halinde verilmesi.
*Kontrol Listesi (Çekliste): Kolleksiyonların düzenlenmesinde yardımcı olmak için, bir grubun taksonlarının bir düzen içinde verilmesi.
*Morfolojik Özellik: Bir organizmanın dış görünümündeki yapısal özelliklerdir. Bu özellikler, bir organizmanın türünü belirlemek, filogenetik ilişkileri anlamak ve evrimsel tarihi anlamak için kullanılabilir. Organizmanın anatomisi, fizyolojisi, histolojisi, embriyolojisi, sistematiği ve taksonomisi gibi birçok farklı alanda önemlidir. Örneğin, kelebeklerin anten yapısı, kanat şekli, bacak yapısı ve renklenme özellikleri gibi morfolojik özellikleri, kelebek türlerinin tanınmasına yardımcı olabilir.
*Nomenklatür: İsimler sistemi.
*Polimorfizm: Bir populasyondaki gen ve fenotip çeşitliliği.
*Sintip (Syntypus): Holotipi ayrılmamış bir tip serisi içerisinde, örneklerin herbirine verilen isim.
*Sinonim (Synonym = Eşad): Aynı taksona birden fazla verilen isimlerin herbiri. Bunlardan eski olanı, yani ilk verileni taksonun geçerli ismi olarak kullanılır.
*Taksan (Taxon; Çoğulu Taxa): Belirli bir kategori içine sokulabilecek ve yeni bir isim verilebilecek kadar fark gösteren taksonomik bir grup. Örneğin: Papilio machaon (tür kategorisinde takson), Papilio (cins kategorisinde takson), Papilionidae (familya kategorisinde takson).
*Tanım (Description): Taksonomide bir taksonun ya da örneğin, sınırlarını ortaya koymaksızın, diğer taksonlarla ayırımını net olarak belirtmeksizin, özelliklerinin verilmesidir.
*Teşhis (Determination): Bir bireyin taksonomik olarak tesbiti.
*Teşhis Anahtarı: Taksonları birbirlerinden kolayca ayırtedebilmek için, belirli bir sisteme göre düzenlenmiş karakter dizinleri.
*Tip (Typus): Bir taksana ismini veren bir örnek.
*Tip Lokalitesi (Locus Typicus): Neotip, lektotip ya da holotipin toplanmış olduğu yer.
*Varyasyon: Kalıtsal olan değişinimler.
*Yerel İsim: Bir taksonun o bölgedeki (yöresel) ismi. Nomenklatür (bilimsel isimlendirme) bakımından önemsizdir.
*Yöresel İsim: Bir taksonun o dildeki ismi.

Her sistematik taksonun sonunda o taksonu ilk defa tanımlayan bilim adamının ismi ve çoğunlukla yayınlandığı tarih bulunur. Örneğin, Pezotettix anatolica Uvarov, 1934. Tarih bir virgül ile yazardan ayrılır. Tanınmış sistematikçilerin ismi kısaltılmış olarak kullanılabilir. Örneğin. Linneus. Linn. olarak. Eğer yazar ismi tarih ile birlikte ya da sadece yazar ismi olarak bir parantez içine alınmış ise. bu, tanımlanan türün bir zamanlar (tür tanımlandığı zaman ya da daha sonra) başka bir cinse bağlı olduğunu gösterir. Örneğin, Rammepodisma natoliae (Ramme, 1939); natoliae tür ismi bir zamanlar Micropodisma'ya bağlıydı, daha sonra cins değişikliği yapılmıştır. Tercihen bu parantezden sonra revizyonu yapanın ismi kullanılır. Örneğin Rammepodisma natoliae (Ramme, 1939) Weidner, 1969.

Büyük baş harfle yazılmış italik bir isim (tek bir kelime) cinsi gösterir; eğer, sonuna 'sp.' gelirse o cinse ait bir türü, 'spp.' gelirse o cinse ait türleri ifade eder. Örneğin Gompus sp. (bir türü), Gomphus spp. (cinse ait türleri). Aynı durum alttürler için de geçerlidir. Örneğin subsp.; subspp. kullanılır. “ssp.” de aynı zamanda alt türleri belirtmek için kullanılmaktadır.

http://www.nic.funet.fi/pub/sci/bio/life/insecta/lepidoptera/ditrysia/