Aglais (Aglais urticae)

Aglais (Aglais urticae) Türkiye Dağılım Haritası

Son Güncelleme: Salı, 30 Ağustos, 2022 - 18:32 - Kaynaklar: A.Koçak + Trakel.org + Adamer Kelebek + Kelebek Türk
Haritalar/Fotoğraflar
Sınıflandırma
İngilizce İsimlendirme: 
Small Tortoiseshell
Üst Familya: 
Alt Familya: 
Kabile: 
Cins: 
Açıklama / Genel Bilgiler

Aglais (Aglais urticae)

Desenli kanat üstüne zıt şekilde koyu bir kanat altına sahip olan orta büyüklükteki kelebeklerimizdendir. *Erişkinleri kış uykusuna yatar bahar geldiğinde tekrar uçarlar.
RAKIM: 0-3000 metre yüksekliğe kadar görülür.
HABİTAT: Özellikle orman içi açıklıklarında ve meyve ağaçlarının bulunduğu bölgelerde uçarlar (armut ağaçlarını özellikle çok severler). Şehirlerde ve köylerde park ve bahçelerde görülürler.
BESİN BİTKİLERİ: Isırgangiller (Urticaceae) ailesinden ısırgan otu (Urtica spp.) bitkisi ile beslenir.

Genel Özellikler Kanat üstünde ön ve arka kanadın kenar alt bölgelerinde mavi benek dizileri bulunur. Ön kanat ön kenarına dik üç kalın siyah şerit bulunur. Ön kanadın alt kenarında ortada kare şeklinde irice bir benek bulunur. Her iki kanadın bazal bölgeleri kahverengidir. Kanat altı benzerlerinde olduğu gibi ağaç kabuğuna benzer fakar ön kanadın orta bölgesi sarı-krem rengidir. Yaşam Döngüsü Rakım : 0-3000 metre Habitat : Özellikle orman içi açıklıklarında ve meyve ağaçlarının bulunduğu bölgelerde uçarlar (armut ağaçlarını özellikle çok severler). Şehirlerde ve köylerde park ve bahçelerde görülürler. Uçuş zamanı : Mart ayından ekim ayına kadar 1-3 nesil oluşturabilirler. Bazen karlı günlerde bile uçtukları görülür. Kış aylarını kelebek halinde geçirirler, kış uykusuna yatarlar. Konukçu bitki : Tırtılları urtica familyasından (Isırgan otu) bitki türleri ile beslenirler. Benzer Türler ve Ayırt Edilme Yöntemleri Kanat altından ön kanadın sarı-krem rengi orta blgesi, kanat üstünden de ön ve arka kanat kenar alt bölgelerindeki mavi benekler, ön kanal arka kenarındaki kare şeklindeki benek, kahverengi bazal bölge ile benzerlerinden rahatlıkla ayrılır. Teşhis kolaylığı için : www.trakel.org/kelebekler/?fsx=2fsdl47@d&idx=3668

Uçuş Dönemleri (Görsel): 
Endemizm: 
Koruma Statüsü: 
Kanat Altı Renkleri: 
Kanat Üstü Renkleri: 
Nesil Sayısı: 
3 nesil